Om 1900tri

Aarhus 1900 Triathlon er en del af hovedforeningen Aarhus IF 1900, der har afdelinger indenfor mange forskellige sportsgrene.

Aarhus 1900 Triathlon tilbyder et omfattende træningstilbud, inden for de tre discipliner svømning, cykling og løb, hvor et hold af trænere står for den daglige træning.

Klubben lægger også vægt på det sociale og afholder bl.a. fællesspisninger og klubaftener i eget klubhus.

I sommerhalvåret arrangeres fællestransport til udvalgte stævner. I vinterhalvåret afholdes træningssamlinger med instruktion indenfor de tre discipliner.

Klubben har også en række samarbejdspartnere. Som medlem af klubben tilbyder derfor forskellige rabatter og klubaftener.

Vi behandler personoplysninger og har derfor vedtaget en privatlivspolitik, som du kan læse mere om under dette link.

 

Præsentation:

  • Aktivt medlem i klubben

  • Uddannet cand. merc. aud, stifter af CLC Bio, adm. direktør hos Falcon Invest

  • Email: mail@thknudsen.com

Ansvarsområder i bestyrelsen:

  • Kontaktperson, Dansk Triatlon Forbund

  • Kontaktperson, Aarhus Kommune

  • Koordinering af bestyrelsesudvalg

  • Ansvarlig for kontrakter, bl.a. trænerkontrakter

Thomas Knudsen
BESTYRELSESFORMAND
NÆSTFORMAND
Lene Nyhus Andreasen

Præsentation:

  • Aktivt medlem i klubben

  • Stud. Med og Ph.D Studerende 

  • Telefon: 28251543

  • Email: lene.nyand@gmail.com

 

Arbejdsområder i bestyrelsen:

  • Ny hjemmeside

  • Kommunikaitonsstrategi

  • Nyhedsbrev

Præsentation:

 

Ansvarsområder i bestyrelsen:

  • Regnskab

  • Budget

  • Kontingenter

  • Hjemmeside

Morten Seiger
KASSERER
BESTYRELSESMEDLEM
Christian Aarosin Hansen

Præsentation:

  • Aktivt medlem i klubben 

  • Arbejder til daglig som lastbilchauffør

  • Telefon: 40354482

  • Email: caahansen@gmail.com

Ansvarsområder i bestyrelsen:

  • Udvalgsformand for Crosstri

  • Stor andel i klubbens Trailløb og MTB træning

  • Samarbejde med Xterra Nordic 

BESTYRELSESMEDLEM
Sara Janner Olesen

Præsentation:

  • Aktivt medlem i klubben

  • Uddannet cand. merc. SOL

  • Arbejder ved Kamstrup som PA

  • Telefon: 30324914

  • Email: sarajanner@gmail.com

 

Arbejdsområder i bestyrelsen:

  • Socialudvalgsformand

  • Sikre at klubbens træningstilbud rammer bredden såvel som eliten

  • Sikre at der afholdes månedlige sociale arrangementer

  • Sikre at nye medlemmer integreres i klubben

Rami
SUPPLEANT

Præsentation:

  • Aktivt medlem i klubben

  • Arbejder som skolelærer

  • Telefon: 

  • Email: 

 

Præsentation:

 

Ansvarsområder i bestyrelsen:

  • Sponsorudvalgsformand

  • Sikre klubbens spornsoraftaler

  • Eliteudvalgsformand

  • Frivillig-ansvarlig

Peter Hartmann
BESTYRELSESMEDLEM
Morten Buskov
BESTYRELSESMEDLEM

Præsentation:

  • Aktivt medlem i klubben, samt forælder til aktiv ungdomsatlet 

  • Email: morten@buskov.com

Ansvarsområder i bestyrelsen

  • Ungdomsudvalgsformand

  • Sikre gode forhold for klubbens ungdomsafdeling - 1900 Tri - Alligators

BESTYRELSESMEDLEM
Nina Højris

Præsentation:

  • Aktivt medlem i klubben

  • Tidligere elitetriatlet og elitesvømmer

  • Arbejder som tand-plejer i Aarhus og Silkeborg

  • Email: 

Ansvarsområder i bestyrelsen

  • Breddeudvalg sammen med Sara

 

Trænere

CHEFTRÆNER
Torben Rokkedal Lausch

Præsentation:

  • Aktivt medlem i klubben

  • Uddannet kandidat fra idræt på AU

  • PhD-studerende indenfor træningsfysiologi 

Ansvarligsområder i klubben:

  • Ansvarlig for afvikling af samtlige klubtræninger 

  • Løbe, cykel - og svømmetræner

  • Ansvarlig for klubbens elitehold

  • Personlig træner for flere af klubbens eliteatleter

Mathilde Pugholm Hvid

Præsentation:

  • Aktivt medlem i klubben

  • Arbejder ved DGI Østjylland som svømme- og tenniskordinator

  • Tidligere elitesvømmer med flere danske mesterskaber samt et par danske rekorder

  • Senior svømmetræner

  • Træner i ungdomsafdelingen

SVØMMETRÆNER (afløser)
Jonas Helbo

Præsentation:

  • Uddannet kandidat i Idræt på Århus Universitet

  • Primært træner fredag morgen

  • Tidligere konkurrencesvømmer

  • Certificeret personlig træner

SVØMMETRÆNER
SVØMMETRÆNER
Karina Gosvig

Præsentation:

  • Primært træner om søndagen

  • Aktiv triatlet i klubben

  • Baggrund som elitesvømmer
  • Mangeårig erfaring som underviser i svømning fra begynder-elite niveau.
SVØMMETRÆNER
Mathias Kosack

Præsentation:

  • Uddannet kandidat i Idræt på Århus Universitet

  • Primært træner om lørdagen

  • Aktiv triatlet i klubben

  • Trænerbaggrund i 1900 Løb og selvstændig med Kosack Coaching

SVØMMETRÆNER
SVØMMETRÆNER (afløser)
Ole Hemme Hansen

Præsentation:

  • Studerende i Aarhus

  • Erfaren baggrund som elitesvømmer

  • Aktiv elite-triatlet i klubben
UNGDOMSTRÆNERE
Peter Dohn Pedersen - Ungdomscheftræner
Nicklas Røssner - Træner
Simon Lund - Træner
Nina Højris - Træner
Sara Janner - træner
Læs mere om de enkelte trænere her
 
trim.png

TRIMTEX:

  • TRIMTEX er leverandør af vores klubtøj 2019 

CAFE GLAD:

  • 10 % i rabat på køb af mad til medlem

Andry - Neurologisk fysioterapi

- Favorable priser på personlig træning og behandling

​BIKELAB:

  • Favorabel pris på bikefit

  • Rabat på Formthotics indlæg

LØBEREN:​

  • Store besparelser og rabatter på sko, tøj og energiproduktioner

Støtter klubben hver gang du tanker - Se mere undr "Nyheder"

FysioMovement

- Favorable priser på løbestilsanalyser, personlig træning og behandling

ELITEIDRÆT AARHUS

FOR MEDLEMMER:

 

Mere specifikke beskrivelser af alle rabataftaler findes på klubmodul